Site Loader

Druga część nie musi być gorsza

Powszechnym i dobrze znanym problemem literatów jest kontynuacja. Często, gdy pierwsza część odniesie niebywały sukces i przez długie miesiące nie schodzi z górnych półek bestsellerowych, pojawia się presja by historię poprowadzić jeszcze dalej. Coś takiego może być jednak drogą donikąd, gdyż prawdziwa sztuka powinna rodzić się z potrzeby, inspiracji i autorskiej inwencji, a nie nacisków ze strony wydawnictwa lub spragnionych fanów. Wielu pisarzy nie jest w stanie temu podołać. Są oczywiście wyjątki i nawet pośród polskich literatów można łatwo odnaleźć takich, którym w pełni udało się wykorzystać potencjał i napisać udaną kontynuację. Wśród nich są tacy jak:

  • Zygmunt Miłoszewski
  • Andrzej Sapkowski
  • Janusz Leon Wiśniewski.

Dalej jest to jednak parę wyjątków potwierdzających przykrą regułę. W tym roku to grono jednak zasila bez wątpienia Marta Kisiel i jej “Efekt Pandy“, który rozwija wątki w ramach cyklu o Teresce Trawnej (https://www.taniaksiazka.pl/efekt-pandy-marta-kisiel-p-1559632.html).

Zawrotne tempo i intryga

Pozycja ta jest klasycznym kryminałem z elementami noir. Akcja tu przedstawiona nie spowalnia choćby na moment i od pierwszego już rozdziału przyciąga do siebie czytelnika. Ciężko jest przerwać lekturę, gdyż wątki pozostawiają ciągłe pytania o to, co się dalej wydarzy. Również wielką zaletą książki “Efekt Pandy” jest kreacja bohaterów. Nie ma tu nawet jednej niepotrzebnej postaci i każda z nich czemuś służy. Ponadto dialogi sprawiają, że każdy bohater wydaje się niesamowicie rzeczywisty i obdarzony unikalnym charakterem. Właśnie te cechy sprawiają, że książka Marty Kisiel ma szansę stać się klasykiem polskiej literatury kryminalnej. Nie dziwią więc początkowe doskonałe recenzje zarówno pisane przez krytyków, ale także przez czytelników, którzy doceniają warsztat literacki autorki oraz zmysł z jakim potrafiła ona zrobić tak udaną kontynuację losów Tereski. Dlatego właśnie jest to idealna pozycja zarówno dla fanów tego gatunku powieściowego, ale również dla tych, którzy codziennie sięgają raczej po inne rodzaje książek.

 

 

Radek